Paracetamol

Glavobolja je istinsko oboljenje 21. stoljeća. Obilje protoka informacija, promjenjiva klima, negativni vremenski uvjeti (prljavština, smog), propadanje okoliša nepotpuni su popis čimbenika koji izazivaju porast broja stanovnika..

Bol u glavi često nema vijence, u 85% slučajeva počinje naglo i doseže vrhunac u nekoliko minuta.

Kad se bolest iznenadi, lijekovi dolaze u pomoć. Paracetamol protiv glavobolje zauzima vodeće mjesto u učestalosti upotrebe - ovo je jednostavan lijek, koji se uvijek nalazi u kućnoj ljekarni. To je uistinu provjereno vremenom: prvi sastanci i prodaje obavljeni su krajem 19. stoljeća. Paracetamol svoju popularnost duguje i kratkom popisu kontraindikacija i rijetkoj pojavi nuspojava..

Mehanizam djelovanja paracetamola

Djelatna tvar je acitomenafen, na temelju ove komponente stvoreni su brojni široko oglašeni proizvodi (Panadol, Volpan, Efferalgan, Akamol i drugi) koji su analog paracetamola.

Način otpuštanja: tablete, čepići, suspenzije sirupa.

Paracetamol od glavobolje dobro pomaže ili uopće nema željeni učinak - njegov analgetski učinak snažno ovisi o individualnoj osjetljivosti osobe. Ovo je analgetik koji ima slab protuupalni učinak i odličan antipiretski učinak, ublažava bol bilo koje vrste (migrene, zubobolje).

Dobro apsorbira: ulazi u krvnu plazmu u roku od pola sata. Najveća koncentracija lijeka može se primijetiti otprilike 1 sat nakon primjene.

Lijek pripada nizu nesteroidnih lijekova koji se izdaju u ljekarnama bez recepta.

Kako koristiti paracetamol

Paracetamol protiv glavobolje treba konzumirati nakon obroka čistom vodom. Ne preporučuje se upotreba u kombinaciji s kavom zbog povećanog opterećenja jetre.

Standardna doza (osim ako liječnik drugačije ne savjetuje) je 0,5-1 g po dozi za odraslu osobu.

Prihvatljivo je koristiti paracetamol u liječenju djece od vrlo mlade dobi; u ovom se slučaju doziranje izračunava strogo ovisno o težini djeteta.

Maksimalno razdoblje liječenja je 3 dana. Interval između ponovljenih doza trebao bi biti najmanje 4 sata, konzumirati ne više od 4 puta dnevno.

Koristite u liječenju djece s oprezom, pažljivo poštujući doziranje. Čak i relativno mali viškovi, poput doze od 5 g, mogu dovesti do velikih negativnih učinaka..

Učinak paracetamola na tijelo

Široka dostupnost lijeka stvara iluziju njegove potpune sigurnosti, ali to nije sasvim istina. Glavne kontraindikacije:

  • ne preporučuje se za upotrebu ako postoje bolesti jetre (hepatitis, ciroza i drugi). Strogo je zabranjeno koristiti paracetamol u kombinaciji s kavom, to uvelike povećava opterećenje na tijelu. Komplikacija predoziranja je nekroza jetre koja može dovesti do smrti;
  • koristite s oprezom u prisutnosti bolesti štitnjače: dokazano je da visoke doze paracetamola inhibiraju učinak na elemente endokrinog sustava;
  • koristite s oprezom ako postoji povijest bubrežne bolesti;
  • oni kojima je dijagnosticirana bronhijalna astma trebaju konzultirati liječnika prije uzimanja lijeka, paracetamol može povećati bronhospazam.

Među nuspojavama zapaža se crijevni poremećaj, u rijetkim slučajevima mogu se javiti kožne alergijske reakcije.

Koristite tijekom trudnoće

Lijek prevladava placentarnu barijeru, dok nema dokaza o negativnom utjecaju na fetus. Iz tog razloga, paracetamol protiv glavobolje trudnice koriste kao najsigurniji lijek. Odobreno za upotrebu tijekom dojenja.

Ovo je lijek s jednom dozom, a nije namijenjen za kontinuirano liječenje. Paracetamol protiv glavobolje koristi se kao analgetik: lijek ublažava neugodne manifestacije bolesti, ali ne doprinosi uklanjanju uzroka.

Ako paracetamol nema očekivani učinak (uspješno se koristio kao lijek protiv glavobolje ranije, ali prestao je pomagati), morate obratiti veliku pozornost na prisutnost popratnih simptoma i, ako ih ima, konzultirati liječnika kako bi postavio ispravnu dijagnozu. Vrtoglavica, vegetativno-vaskularni poremećaji - blijed, zujanje u ušima, nagle promjene krvnog tlaka - kompleks tih manifestacija treba analizirati neurolog ili terapeut.

Paracetamol tablete za djecu: upute za uporabu i doziranje za različite dobi

Malo je ljudi koji nikada nisu imali gripu i ARI. Često se najveći dio stanovništva razboli u jesen i zimu, kada na ulici pada kiša i prohladno je.

Svima je poznato grlobolja, glavobolja, kašalj, curenje iz nosa, groznica. Ne želim ni raditi ni opuštati se. Teško je spavati, jer vas muči nos i visoka tjelesna temperatura. U takvim se situacijama spremaju tablete paracetamola za odrasle. Upute za uporabu, što pomaže, sastav, doziranje - o tome svi pričamo u članku.

Opis i radnja

Paracetamol nije novost na farmaceutskom području. Za liječenje se koristi od 1893. godine. Ovo je jedan od najsigurnijih nesteroidnih protuupalnih lijekova..

Lijek gotovo da i nema utjecaja na ciklooksigenazu, odnosno COX, koja se proizvodi u perifernim organima i tkivima. Zbog toga ima manje nuspojava od ostalih nesteroidnih nesteroidnih protivvreda..

Lijek ne nadražuje želučanu sluznicu, ne dovodi do kršenja vodeno-mineralnog metabolizma.

Istodobno, lijek utječe na COX, koji proizvodi mozak, što određuje antipiretska i analgetska svojstva. Mogućnost utjecaja na upalne procese lijeka gotovo je odsutna.

Paracetamol se dobro apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, stoga su najpoželjniji oblik doziranja tableta, zajedno s rektalnim čepićima.

Lijek djeluje brzo, a već nakon 30 minuta nakon gutanja uočava se njegova najveća koncentracija. Akcija traje do 4 sata.

Nedostatak učinka tijekom primjene Paracetamola razlog je trenutne medicinske pomoći.

Ako želite znati kako liječiti herpetičku grlobolju kod djece, preporučujemo čitanje naše publikacije.

Sljedeći članak govori o simptomima i liječenju akutnog pijelonefritisa u djece..

Uzroci i metode liječenja enureze u djece detaljno su obrađeni u ovom materijalu. Saznaj više!

Paracetamol Extratab - upute za uporabu

Paracetamol Extratab tablete dodatno sadrže askorbinsku kiselinu u koncentraciji od 150 mg. Prisutnost vitamina C povećava učinkovitost lijeka protiv prehlade. Uvjeti korištenja:

  • piti 1 sat nakon jela;
  • ne uzimati s alkoholom i hepatotoksičnim lijekovima;
  • ne uzimajte s nesteroidnim protuupalnim lijekovima.

Kontraindiciran kod čira na želucu, netolerancije na sastojke, akutne ciroze i hepatitisa.

indikacije

Lijek se koristi ako:

  • temperatura se popela na 38 ° C i više (dob do 5 godina), do 38,5 ° C (starost nakon 5 godina) i traje najmanje 4 sata;
  • pritužbe na zubobolju, glavobolju, bolove u mišićima.

Paracetamol je učinkovit u virusnim infekcijama (ARVI).

Koristi se i kod ospica, ospica, gripe, rubeole, zuba, nakon ozljeda i opekotina.

Ne pomaže kod bakterijskih infekcija, komplikacija SARS-a, učinak je kratkotrajan ili nema.

Supozitoriji Paracetamol - upute za uporabu

U pedijatriji se koriste supozitorije na bazi paracetamola. Doziranje paracetamola za djecu, uzimajući u obzir razlike u dobi.

DobTežinaJednokratna doza (mg)
3-12 mjeseci6-8 kg60-125
1-5 godina8-16 kg125-250
5-12 godina16-32 kg250-500
stariji od 12 godinaViše od 60 kg500-1000

Unosite supozitorije ne više od 4 puta dnevno u razmaku od 4-6 sati.


U takvim uvjetima morate koristiti svijeće:

  • temperatura od 38 stupnjeva;
  • bolovi kod zuba;
  • glavobolje.

Svijeće treba čuvati na hladnom mjestu, prije upotrebe pojedinačno pakiranje u ruci ugrijte. Način primjene - otvorite plastičnu ambalažu i umetnite je u anus.

Važno! Ako je tjelesna temperatura djeteta iznad 39,5 stupnjeva, opasno je koristiti svijeće! U ovoj fazi su žile spazmodične kao rezultat brze centralizacije cirkulacije krvi. Stoga se aktivne komponente proizvoda ne apsorbiraju!

kontraindikacije

Popis kontraindikacija je mali u usporedbi s drugim lijekovima. Ovo uključuje:

  • individualna netolerancija;
  • dob do 2 godine;
  • bolesti probavnog trakta s stvaranjem čira i erozije, krvarenja iz želuca, upale, aktivnog krvarenja;
  • progresivne patologije bubrega, jetre, teški oblici insuficijencije ovih organa;
  • netolerancija na acetilsalicilnu kiselinu ili druge NSAID;
  • hiperkalemija (visok kalij u krvi).

Pravila za pisanje recepata na latinskom jeziku

Prema tradiciji, europski se recept na latinskom sastoji od tri dijela:

  1. Recept započinje kraticom Rp i znači "recept". Na latinskom znači "uzeti". Nadalje, piše se naziv lijeka i broj jedinica aktivne tvari napisano isključivo u latiničnom akuzativu, s izuzetkom imena sastojaka gdje se koristi genitiv. Obično se navode imena komercijalnih lijekova.
  2. U drugom redu, skraćeno je doza Da talesa, što se prevodi kao "dajte ove doze u količini". Nakon znaka br., Naznačeno je koliko trebate izdati.
  3. Na trećem retku je napisano S (Signa), što s latinskog prevedeno znači "označiti". Potpis je važan dio recepta. Ona se upućuje pacijentu i objašnjava kako koristiti lijek. Za razliku od prethodnih dijelova, potpis je napisan na nacionalnom jeziku.

Zanimljiv! Latinske kratice i loš rukopis liječnika mogu biti izvor medicinskih pogrešaka. Prema izvještaju Instituta za medicinu Nacionalne akademije znanosti Sjedinjenih Američkih Država, nečitljiv rukopis, iako posredno, uzrokuje smrt 7.000 ljudi godišnje.

Koliko i kako dati

Maksimalni tijek liječenja je:

  • do 6 godina - 3 dana;
  • nakon 6 godina - 5 dana.

Koja je doza paracetamola u tabletama potrebna djeci, kako uzimati lijek?

Prilikom propisivanja doze vode se ne dobi, već težinom djeteta. Propisano je 10-15 mg aktivne tvari na 1 kg.

Jednokratna doza paracetamola u tabletama za djecu tjelesnu težinu od 10 kg iznosi 100-150 mg (0,1-0,15 g), ili 1/2/3/4 tableta s dozom od 200 mg (0,2 g).

Ponovljeni prijem ne smije biti ranije od 4-5 sati. Tijekom dana dopušteni su 4–5 prijema.

Sigurna dnevna doza je do 60 mg / kg tijela. To znači da djetetu težine 10 kg dnevno ne smiju davati više od 3 tablete od 200 mg.

Za adolescente starije od 12 godina koji teže više od 40 kg, maksimalna pojedinačna doza je 1 g (5 tableta 0,2 g), dnevno - 4 g (20 tableta 0,2 g).

Paracetamol tablete - upute za uporabu

U tabletama je glavna tvar paracetamol (500 mg). Uz to, lijek sadrži takve komponente:

  • stearinska kiselina (3,3 mg);
  • kukuruzni i krumpirov škrob (25,8 mg);
  • želatina (1,4 mg);
  • organski natrijevi spojevi (24 mg).

Proizvođači nude tablete s koncentracijom aktivnog sastojka od 200 i 500 mg. Prva opcija koristi se za normalizaciju temperature kod djece, a koncentriraniji lijek je za odrasle.

Paracetamol tablete za odrasle

Upute za uporabu omogućit će upotrebu tableta paracetamola ako su pri mjerenju temperature očitanja termometra veća od 38-38,5 stupnjeva. Prijem ovisi o sljedećim pravilima:

  • pojedinačna doza - 500-1000 mg (maksimalno dvije tablete);
  • piti lijek s puno vode;
  • jesti nakon jela, nakon pola sata;
  • tečaj - maksimalno 5 dana;
  • ne dopuštaju više od 4 prijema dnevno u intervalima od 4-6 sati.

Bilješka! Za pacijente kojima je dijagnosticirana ciroza jetre s kršenjem funkcionalnosti organa, doziranje treba odabrati liječnik. Osim toga, s disfunkcijom ovog organa, poluživot paracetamola je 2 puta duži, zbog čega se toksično opterećenje povećava.

Paracetamol tablete za djecu - upute za upotrebu

Tablete od 200 mg koriste se za djecu u prisutnosti takvih indikacija:

  • hipertermija;
  • glavobolja;
  • bol u mišićima i zglobovima;
  • zubobolja;
  • simptomi SARS-a.

Prema uputama za uporabu, doziranje tableta Paracetamol za djecu izračunava se prema formuli pojedinačno. Čimbenici poput dobne kategorije, tjelesne težine (10 mg / kg) i zdravstvenih stanja:

  • dojenčad do 1 godine - od 50 do 100 mg;
  • do tri godine - 100 do 150 mg;
  • do 6 godina - od 150 do 200 mg;
  • od 6 do 12 godina - 200-400 mg.

Lijek se ispire vodom, uzima se nakon obroka. Za dojenčad i djecu predškolske dobi prihvatljivo je trljanje tableta u prah i priprema male količine vodene otopine sa šećerom.

Tablete paracetamola na temperaturi

Uz porast tjelesne temperature, paracetamol treba uzimati prema uputama za uporabu:

  1. Pijete tablete samo od 38 stupnjeva i više kod djece i od 38,5 kod odraslih.
  2. Vrijeme za ponovnu upotrebu - najmanje 4-6 sati.
  3. Za osobe s bolestima jetre, pauza od najmanje 8 sati.
  4. Ne kombinirajte lijekove s alkoholom.
  5. Strogo je zabranjeno koristiti proizvod u kombinaciji s drugim lijekovima na bazi paracetamola.

Nakon uzimanja tableta treba izbjegavati hipotermiju. Prevelike doze neprihvatljive.

  • mučnina i povračanje;
  • bol u trbuhu;
  • bljedilo;
  • gubitak apetita;
  • bubrežna kolika;
  • Vrtoglavica
  • gubitak svijesti.

Ako se pojave simptomi predoziranja, potrebna je hitna detoksikacija tijela u bolničkom okruženju. S malim viškom norme, posljedice možete otkloniti uzimanjem aktivnog ugljena.

Ako paracetamol nije uspio, tada je potrebno nazvati liječnike iz hitne pomoći za injekciju složenog lijeka.

Način uporabe, posebne upute

Alat se daje iznutra. Nakon obroka treba proći 1-2 sata, inače će se usporavanje usporiti. Pijte puno čiste vode. Ako je dijete malo, onda se tableta drobi u prah.

Paracetamol je hitna pomoć koja ne liječi, već samo uklanja manifestacije bolesti. Ako uzrok bolesti nije otklonjen, tada će se vratiti temperatura i bol.

Koji je učinkovit i siguran tretman za sinusitis kod djece? Potražite odgovor u našem članku..

Gimnastika za oči s miopijom u djece predstavljena je u ovoj publikaciji..

Sve detalje o kroničnoj mononukleozi u djece i metodama liječenja i prevencije pročitajte ovdje.

analoga

Lijekovi se dijele na sinonime i analoge. Struktura sinonima uključuje jednu ili nekoliko identičnih aktivnih kemikalija koje imaju terapeutski učinak na ljude. Analozi su lijekovi koji sadrže različite aktivne tvari, ali su propisani za liječenje istih bolesti..

Evo nekoliko analoga paracetamola prema aktivnoj tvari:

  • Panadol. Na prvi pogled isti lijek. Djelatna tvar je paracetamol, ali soda (natrijev bikarbonat) je uključena u sastav. Stoga se paracetamol bolje apsorbira u jednjak i, prema tome, djeluje brže. Panadol proizvode europske farmaceutske tvrtke, što izravno utječe na njegovu cijenu. Prosječna cijena po pakiranju od 12 tableta iznosi 44 rubalja.
  • Efferalgan. Djelatna tvar je isti paracetamol. Lijek je propisan za bolesti popraćene boli i groznicom. S glavoboljom, zuboboljom, bolovima u mišićima, neuralgijom, radikulitisom, s bolovima u zglobovima. Koristiti Efferalgan je ugodnije. Prosječna cijena je 146 rubalja.
  • Akamol-Teva. Analgetski antipiretik. Spušta groznicu. Ima antipiretski učinak, ali u borbi protiv protuupalnog procesa ne daje rezultata. Prema svjedočenju, droga je malo inferiorna od paracetamola. Prosječna cijena je oko 83 rubalja.

Predozirati

Uzimanje lijeka u jednoj dozi većoj od 150 mg / kg tjelesne težine djeteta uzrokuje teško, u nekim slučajevima kobno oštećenje jetre.

Stadij trovanja:

fazamanifestacijeRazdoblje
PrviLaboratorijski pokazatelji su normalni, pojavljuje se mučnina, dijete povraćaU prvom danu
DrugiLaboratorijski pokazatelji se mijenjaju, razina jetrenih enzima AsAT i AlAT u krvi iznad 1000 jedinica / lU dan ili više
trećiKarakterizira ga visoka aktivnost jetrenih enzima, visoka razina bilirubina, kršenje acidobazne ravnoteže u krvi, pad glukoze72–96 sati

Razvoj zatajenja jetre ukazuje na:

  • neuropsički poremećaji (skloni spavanju, vrtoglavica, oštećenje govora, halucinacije);
  • bol u desnoj strani ispod rebara;
  • oteklina, povećani trbuh;
  • žutica;
  • krvarenje
  • poremećaji srčanog ritma;
  • nedovoljnost funkcija drugih organa.

Smrt predoziranja događa se na dan 3-5.

U slučaju predoziranja, želudac se ispere, pacijentu se daje aktivni ugljen, zove se hitna pomoć. Antidot paracetamol - acetilcistein.

S zatajenjem jetre provodi se hospitalizacija, liječenje je simptomatsko. U teškim slučajevima može biti potrebna transplantacija jetre..

Djeca se troše lakše nego odrasli, posebno mlađi od 6 godina, zbog karakteristika metabolizma. U blagim slučajevima, liječenje se provodi kod kuće..

Upute za uporabu Paracetamol za prehlade

Paracetamol čini simptome prehlade manje izraženima. Doziranje se izračunava pojedinačno na temelju težine i prisutnosti popratnih bolesti. Za svaki kilogram mase osobe, ne više od 10 mg. Kod zatajenja jetre, dozu treba smanjiti za 2 puta, a interval između doza treba povećati. Upute za korištenje:

  • piti tablete na temperaturi iznad 38 stupnjeva;
  • ne više od 4 puta dnevno;
  • interval između doza - od 4 sata;
  • maksimalno trajanje upotrebe - 5 dana.

Ako trebate uzimati paracetamol duže, važno je konzultirati svog liječnika kako bi procijenio omjer potencijalne koristi i rizika.

Kako može doći do predoziranja

Sigurna doza lijeka je 0,2 mg. Tako da kod djeteta s težinom od 10 kg dođe do trovanja, treba uzimati 1,5 g lijeka dnevno unutra, a to je 7,5 tableta.

Prekoračenje doze događa se iz nekoliko razloga:

  • roditelji u žurbi nisu obraćali pažnju na sadržaj aktivne tvari;
  • istodobno su davali i druge lijekove s paracetamolom;
  • povećala učestalost prijema;
  • beba je slučajno uzela lijek na sebe, jer se nalazio na pristupačnom mjestu.

Paracetamol - cijena

Cijena lijeka s takvim trgovačkim nazivom mnogo je puta niža od cijene uvezenih analoga. Prosječna tablica cijene.

Oblik doziranjaCijena za RusijuCijena za Ukrajinu
500 mg tablete, br. 1035 rubalja13 grivna
Tablete 200 mg, br. 1030 rubalja11 grivna
Svijeće 10 komada80 rubalja25 grivna
Sirup70 rubalja22 grivna

Nuspojave

Iako se paracetamol u većini slučajeva dobro podnosi, ali uzrokuje nuspojave:

Sustavučinak
KrvAnemija, trombocitopenija, leukopenija (smanjenje trombocita i bijelih krvnih zrnaca), methemoglobinemija
PražnjenjeKolike u bubrezima, piurija (gnoj u urinu), glomerulonefritis (bolest bubrega)
živciRazdražljivost ili pospanost
Srce, žilePoremećena funkcija srčanog mišića
DigestijaBol u trbuhu, mučnina
AlergijaKožni osip, svrbež, angioedem

Posljednjih godina znanstvenici govore o štetnosti i otrovnosti..

Studije su pokazale da djeca kojima se često propisuje paracetamol u dobi od 1 do 3 godine razviju alergijske bolesti poput astme, ekcema, alergije do 6-7 godina.

Sigurnost se održava s rijetkom primjenom.

Postoje i dokazi da uz dugotrajnu primjenu Paracetamola više od 1 tablete dnevno, ako ukupna količina uzetog lijeka bude 1000 ili više tableta tijekom života, rizik od razvoja teških oblika analgetičke nefropatije (bubrežne bolesti) udvostručuje se i dovodi do terminalnog zatajenja bubrega (kompletan gubitak funkcije bubrega).

Učinak lijeka na ljudsko tijelo

Paracetamol je sintetiziran prije više od pola stoljeća, ali i dalje je popularan lijek, koji se široko koristi kao antipiretik i analgetik. Učinkovitost lijeka nastaje zbog činjenice da je u stanju ravnomjerno raspoređen po tkivima.

Djelovanje aktivne tvari je blokiranje sinteze prostaglandina koji su posrednici boli. Zahvaljujući tome možete brzo ublažiti bol umjerenog intenziteta. Paracetamol također učinkovito ublažava vrućicu. Ovaj opasni simptom prati mnoge upalne i zarazne bolesti. Protuupalna svojstva lijeka su blago izražena. Navedeno je odgovor na pitanje što pomaže paracetamol.

Paracetamol je lijek s minimalnim kontraindikacijama, ali uz preveliku dozu moguće su opasne komplikacije koje su povezane s oštećenjem jetre, bubrega i kardiovaskularnog sustava. Rizici se značajno povećavaju kada se lijek kombinira s alkoholom..

Ako ne slijedite liječničke preporuke ili ne kršite upute za uporabu, velika je vjerojatnost trovanja lijekom.

Simptomi trovanja ne primjećuju se odmah. U početnoj fazi može se dogoditi samo blago pogoršanje dobrobiti.

Nakon otprilike tri dana, kada se počne razvijati prva faza intoksikacije, pojavljuju se mučnina i povraćanje. Takve simptome prati snažna slabost i glavobolja. Nakon još jednog dana, postoje znakovi oštećenja jetre. Analize pokazuju povećanu količinu jetrenih enzima, a koža postaje žuta. Ako se ne pruži pravodobna pomoć, tada se rizik od smrti značajno povećava, zbog činjenice da počinje uništavanje jetrenih stanica.

Nuspojave od predoziranja mogu se očitovati na drugačiji način. Mentalni poremećaji vrlo su česti. U pravilu se izražavaju stalnom pospanošću. Povremeno se mogu pojaviti napadi povećane aktivnosti. Na pozadini mentalne nestabilnosti uočava se zbrka. Ako se ne liječi, stanje će se pogoršati i neizbježno će nastupiti smrt..

Uz lagano predoziranje, simptomi su manje izraženi:

  • gubitak apetita;
  • dispeptički poremećaji;
  • aritmija;
  • oteklina;
  • poremećaj drugih organa.

Vrlo je važno zapamtiti o kontraindikacijama lijeka. Ne smije se uzimati u prisutnosti kroničnih patologija jetre i bubrega. U ovom slučaju, čak i minimalna doza može izazvati pogoršanje bolesti. Neprihvatljivo je koristiti lijek u slučaju individualne netolerancije na njega. Također je kontraindiciran kod kroničnog alkoholizma..

Interakcija lijekova

Paracetamol djeluje u interakciji s drugim lijekovima, što može utjecati na sigurnost terapije.

Mogu se primijetiti sljedeći učinci:

  • povećani štetni učinci na jetru, smanjeni antipiretski učinci paracetamola u kombinaciji s barbituratima, antiepileptičkim lijekovima, rifampicinom;
  • pojačavanje učinaka kumarinskih derivata, salicilne kiseline, kofeina, kodeina;
  • povećana razina methemoglobina - uz istodobnu primjenu s fenobarbitalom.

Zabranjeno je kombinirati tablete paracetamola s drugim sredstvima u kojima je ovaj aktivni sastojak (Parafex, Paravit, Cold-gripa, Coldrex i drugi).

Paracetamol UBF - upute za uporabu

Uralbiopharm je ruska tvrtka koja se bavi proizvodnjom paracetamola UBF. Dostupno u dozi od 200 mg - za djecu od 6 godina i 500 mg - za odrasle. Pravila prijave:

  • piti 1-2 tablete ne na prazan želudac;
  • ne više od četiri puta dnevno;
  • pijte puno tekućine.

Indikacije za uporabu su bolovi različite etiologije i groznica. Kontraindikacije - zatajenje jetre. Nuspojave:

  • bolovi u želucu;
  • mučnina;
  • osip i svrbež;
  • krvarenje
  • vrtoglavica.

Lijek se ne smije uzimati nakon konzumiranja alkohola. Opasna kombinacija sredstava s barbituratima. Kofein čini učinak paracetamola izraženijim, ali istodobno povećava toksično opterećenje na jetri.

Uvjeti skladištenja

Datum upotrebe označen je na ambalaži (obično 36 mjeseci). Čuvajte lijek na t ° ne višoj od 25 ° C, odabirom mjesta nedostupnog djeci.

Nema recepta za kupnju lijekova.

Želite naučiti kako izliječiti opstruktivni bronhitis kod djeteta? Mi ćemo vam reći! Korisni savjeti i trikovi - u našem članku.

O vrstama strabizma u djece i kako ga eliminirati možete pronaći u ovom članku..

I ovdje smo rekli sve o liječenju konjuktivitisa kod djece, uključujući savjete dr. Komarovskog.

Tijekom trudnoće

U medicinskoj praksi, paracetamol se koristi kao antipiretski, protuupalni i analgetski lijek. Do danas nije bilo štetnog utjecaja na fetus.

Paracetamol se koristi i tijekom trudnoće i tijekom dojenja. Prije uzimanja lijeka, svakako se posavjetujte sa stručnjakom!

Recenzije

Sada znate kako davati paracetamol u tabletama djeci, koliko davati lijekova i kakvu dozu promatrati kako bi se izbjeglo predoziranje. Razmislite o recenzijama roditelja.

Natalia, 28 godina: „Paracetamol je prvi pomogao sinu. Zatim su dali tablete - učinak je bio dovoljan sat vremena. Zatim je dala Nurofen sirup i stavila svijeće s paracetamolom. ".

Elena, 30 godina: „Paracetamol ne utječe na tijelo moje bebe. Dao sam tabletu, čekao sat i pol, a učinak je nula. ".

Julia, 32 godine: "Koristim Ibuprofen ili Paracetamol za bakterijski ARI: prvi djeluje nakon četvrt sata, drugi - nakon sat vremena. Virusima dajem jedan ili drugi lijek, oba djeluju nakon sat vremena. Ako temperatura drži, izmjenjujemo ta sredstva ".

Što pomaže paracetamol?

Djelotvorno u takvim uvjetima:

  • groznica, zimica;
  • vrućica;
  • bolovi u tijelu;
  • menstrualni grčevi;
  • bol u mišićima;
  • bol u zglobovima;
  • migrena;
  • glavobolja i zubobolja;
  • intoksikacijski sindrom kod akutnih respiratornih infekcija i akutnih respiratornih virusnih infekcija.

Učinkovitost lijeka može se smanjiti zbog pogrešnog izračuna doze.

Kemijska formula i svojstva paracetamola

U svijetu se aktivna tvar drugačije naziva. SAD, Kanada koriste naziv "acetaminofen". Druge zemlje, poput Rusije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva ili Australije, koriste naziv "paracetamol".

  • 4- (acetilamino) fenol ili N- (4-hidroksifenil) acetamid.
  • C 8 H 9 N O 2 ili H O C 6 H 4 N H C O C H 3

To je organska kristalna tvar bijele ili blago kremaste boje, bez mirisa, gorkog okusa. Topi se na temperaturi od 168 stupnjeva.

Kako djeluje aktivna komponenta?

Ljekarnici često čuju pitanje: "Mogu li piti paracetamol kao anestetik?" Odgovor je nesumnjivo pozitivan, ali uzrok boli treba utvrditi stručnjak i tek tada preporučiti određene lijekove.

Predmetna tvar, ulazeći u ljudsko tijelo, djeluje kao analgetik i antipiretik, djeluje na proizvodnju prostaglandina - suzbijajući ih, a također smanjuje ekscitabilnost centra za hipotalamičku termoregulaciju. Prostaglandini su fiziološke aktivne tvari proizvedene u ljudskom tijelu koje senzibiliziraju nociceptivne receptore na posrednike boli - histamin i bradikinin. Paracetamol također inhibira proizvodnju prostaglandina, što znači da smanjuje i prag boli. Također, ova ljekovita tvar djeluje na hipotalamus, čija je jedna od funkcija termoregulacija tijela. Paracetamol smanjuje aktivnost centra koji obavlja ovu važnu funkciju, uslijed čega tjelesna temperatura opada.

Glavno područje rada paracetamola je središnji živčani sustav, koji uključuje centre boli i termoregulacije.

Što je sigurniji ibuprofen ili paracetamol za djecu?

Ibuprofen je zamjena za paracetamol u terapijskoj skupini. Dostupan je u rektalnim čepićima, suspenzijama, tabletama i gelovima. U prikladnom obliku doziranja može se koristiti od rođenja. Nemoguće je reći koji je od ovih lijekova sigurniji, jer oba imaju kontraindikacije i nuspojave. Možete naizmjenično izmjenjivati ​​Paracetamol i Ibuprofen.

Kada je lijek kontraindiciran?

Kao i bilo koji lijek, i paracetamol ima kontraindikacije. To uključuje:

  • alergija na komponente lijeka;
  • ozbiljni problemi s bubrezima i jetrom koji su uključeni u obradu i uklanjanje lijeka iz tijela putem urina;
  • prirođena hiperbilirubinemija ili Gilbertov sindrom - povećana razina bilirubina u krvi (produkt propadanja crvenih krvnih zrnaca);
  • neke vrste teških infekcija (npr. sepsa);
  • leukopenija (nizak broj bijelih krvnih stanica);
  • krvne bolesti;
  • manjak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza;
  • teška anemija;
  • uzimanje određenih lijekova (antikonvulzivi, barbiturati, rifampicin itd.);
  • upala sluznice rektuma (za uporabu čepića).

Indikacije za uzimanje paracetamola u tabletama (200 i 500 mg)

Paracetamol je učinkovit u:

  • temperatura uzrokovana prehladom, gripom, škrlatnom groznicom, ospicama, cijepljenjem itd.;
  • glavobolje, uključujući tijekom prenaprezanja;
  • zubobolja (karijes, zubi itd. (preporučujemo čitanje: koji se lijek može dati djetetu zubobolji?). e.);
  • manifestacije boli koje nisu povezane s upalom;
  • ublažavanje simptoma prehlade ili gripe, poput vrućice, bolova;
  • upala srednjeg uha (otitis media) kao složena terapija.

PROČITAJTE TREBA: popis antipiretskih lijekova: pregled lijekova za djecu od 2 godine

Kao lijekovi protiv bolova kod zglobova

Ako osoba pati od raznih neozbiljnih bolesti zglobova (artroza zgloba koljena), tada može koristiti ovaj lijek kao anestetik, ali samo ako postoji lagano nelagoda. Svaka ozbiljnija manifestacija bolesti zahtijeva hitnu pomoć stručnjaka, a uz to i upotrebu jakog analgetika. U takvoj situaciji upotreba paracetamola bit će besmislena, jer njegov učinak ne donosi pozitivan učinak. Također treba razumjeti da je uporaba lijeka dopuštena umjereno (ne više od jedne tablete). Nakon toga, također se preporučuje posjet liječniku radi podvrgavanja pregledu i odabir sveobuhvatnog liječenja.

Mogu li zatrudnjeti?

Zubobolja tijekom trudnoće javlja se vrlo često. Uglavnom provocira karijes. Razlog je taj što se kalcij iz ženskog tijela koristi za izgradnju djetetovog kostura. To izaziva probleme, posebno sa zubima..

Paracetamol se odnosi na lijekove koji su dozvoljeni tijekom trudnoće. No, unatoč tome, treba ga koristiti s oprezom. To je zbog činjenice da je aktivna tvar sposobna prodrijeti kroz placentu. Dozvoljeno je uzimati lijek protiv zubobolje u malim količinama tek u drugom tromjesečju, kada su formirani svi organi bebe. U prvom i trećem tromjesečju liječenje zubobolje najbolje je provesti alternativnim načinima..

Vrlo je važno tijekom trudnoće uzimati lijek samo nakon savjetovanja s liječnikom. Tijekom razdoblja gestacije, preporučljivo je koristiti Paracetamol jednom. Svaka ponovljena doza može izazvati neželjene posljedice za fetus..

Mišljenje stručnjaka o lijeku

Paracetamol kao anestetik i antipiretik primjenjuje se u medicinskoj praksi već nekoliko desetljeća. I to govori samo za sebe - stručnjaci smatraju učinkovitim u rješavanju problema boli slabog i umjerenog intenziteta, kao i u snižavanju tjelesne temperature kod nekih bolesti.

Liječnici preporučuju uzimanje lijeka samo u određenoj dozi, bez kršenja trajanja uporabe i uzimajući u obzir postojeće kontraindikacije za svakog pacijenta. Hepatotoksični učinak paracetamola uzima u obzir povijest bolesnika, prisutnost bolesti jetre i bubrega, a također vas prisiljava da napustite alkohol dok uzimate paracetamol..

Stručnjaci propisuju ovaj lijek u određenom obliku doziranja za svaku dobnu skupinu, jer farmaceutska industrija proizvodi nekoliko vrsta lijekova koji uzimaju u obzir karakteristike tijela ili zdravstveno stanje mnogih pacijenata.

Pomoćni lijek

Bol je znak određenih problema koje tijelo doživljava. U većini slučajeva ljudi uzimaju lijekove protiv bolova kako bi ublažili ovaj neugodni simptom. Vjeruju da je uzrok boli neznatan i da ne zahtijeva hitnu medicinsku pomoć..

Paracetamol je analgetik koji se koristi kod kuće, često bez recepta stručnjaka. Međutim, ovaj lijek ima prilično dugu praksu u liječenju širokog spektra bolesti ili stanja..

Široka upotreba

U razvijenim silama našeg planeta, upravo je paracetamol najpopularnije sredstvo za ublažavanje bolova koje pada bez recepta. Prvo su ga napravili njemački ljekarnici. Lijek je čovječanstvu postao dostupan prije nego što je acetilsalicilna kiselina. Stvorili su ga 1873. kao antipiretik, a provjerili 1894. Za komercijalnu upotrebu proizvod je postao dostupan nakon nešto više od 50 godina. To se dogodilo 1950. godine kada su razvili višekomponentni analgetik. Autori novih predmeta bili su američki ljekarnici. Pet godina kasnije, paracetamol je postao dostupan javnosti koji je ubrzo stekao široku popularnost i potražnju širom svijeta..

Značaj "Paracetamol" u visokoj toleranciji ovog alata od strane ljudskog tijela. Općenito, vjerojatnost nuspojava i komplikacija ocjenjuje se niskom. Budući da prilikom odabira programa liječenja prvo treba doći do sigurnosti pacijenta, paracetamol postaje početni tretman boli. Imenovanje analgetika preporučuje se pri prvom kontaktu s potrebitima prije detaljnog proučavanja stanja, odnosno potrebno je odabrati lijek u slučaju kada nije moguće ispravno procijeniti mogućnost korištenja različitih formulacija.

Oblik otpuštanja i sastav lijeka

Lijek ima pet glavnih oblika otpuštanja: tablete, kapsule, rektalni čepići, sirup i suspenzija. U posljednje vrijeme postoje šumeće tablete i topljivi prah, koji imaju ne manje visoku učinkovitost od testiranih formulacija. U srcu svake vrste je aktivna tvar paracetamol, ovisno o obliku otpuštanja, prisutne su pomoćne tvari. Tablica prikazuje osnovni sastav svake vrste lijeka.

OblikDjelatna tvarPomoćne komponente
tablete200, 325 i 500 mgželatina, mliječni šećer, krumpirov škrob i stearinska kiselina
kapsule325 mg
Sirup120 ili 125 mg po 5 mlriboflavin, limunska kiselina, natrijev benzoat, etilni alkohol, aroma
Suspenzija120 po 5 ml za odrasle i 24 mg po 1 ml za djecuceluloza, sorbitol za hranu, aroma, glicerin, saharoza, pročišćena voda, ksantanska guma, propilen glikol
svijeće50, 100, 250 i 500 mg za odrasle i 50, 100, 125 i 250 mg za djecupolusintetički gliceridi, kruta mast
Šumeće tablete0,5 glimunska kiselina, natrijev bikarbonat, sorbitol, natrijev saharinat, povidon
Prašak za otapanje650 mgvitamin C

Za djecu je poželjnije koristiti sirup ili rektalne supozitorije, ali dopušteno je koristiti tablete, čineći jednostavan izračun norme. Oblici oslobađanja paracetamola djeluju na lokalnu anesteziju sluznice i kože.

Značajke aplikacije

Paracetamol kao lijek za anesteziju popularan je desetljećima. Smatra se prilično bezopasnim, ali u stvari, uzimanje ovog lijeka bez savjetovanja sa stručnjakom ne vrijedi. Lijek se u nekim slučajevima preporučuje djeci od 3. mjeseca života, iako je izuzetno rijetko da se može propisati mjesečnoj bebi. Nema ograničenja za upotrebu trudnica i dojilja jednom i u preporučenim dozama, iako tvar prodire kroz krvno-moždanu barijeru. Paracetamol se ne može kombinirati s alkoholom, jer to dramatično povećava njegov hepatotoksični učinak..

Trgovački trikovi

Naravno, u većini slučajeva lijekovi najnovijih generacija imaju neke prednosti u odnosu na već zastarjele, na primjer, uzrokuju manje nuspojava ili se mogu koristiti u bolesnika s velikim dobnim spektrom. Međutim, ako razmotrimo situaciju kao cjelinu, onda novi lijekovi uvijek imaju potpuno drugačiju cijenu, što često prelazi sredstva umirovljenika ili ljudi sa srednjim i niskim primanjima. Stoga stari lijekovi opet dobivaju prednosti, poput jeftinosti i jasne baze dokaza - vremena. Njihov upečatljiv predstavnik je paracetamol, čiji je sastav jednostavan, a terapeutski učinak nesporan.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Paracetamol je ne-opojni lijek protiv bolova, čija su svojstva i mehanizam djelovanja rezultat sposobnosti blokiranja (uglavnom u središnjem živčanom sustavu) COX-1 i COX-2, a istovremeno utječu na centre termoregulacije i boli.

Lijek nema protuupalni učinak (protuupalni učinak je toliko beznačajan da ga se može zanemariti) zbog činjenice da se učinak tvari na COX neutralizira u upalnim tkivima enzimom peroksidazom.

Nepostojanje blokirajućeg učinka na sintezu Pg u perifernim tkivima određuje odsutnost negativnog utjecaja na metabolizam vode i elektrolita u tijelu, kao i na sluznicu probavnog kanala.

Apsorpcija lijeka je visoka, Cmax je od 5 do 20 µg / ml. Koncentracija u krvi doseže maksimum u roku od 0,5-2 sata. Tvar može proći kroz BBB..

Paracetamol s GV prodire u mlijeko dojilje u količini koja ne prelazi 1%.

Tvar u jetri je biotransformirana. Ako se metabolizacija provodi pod utjecajem mikrosomalnih jetrenih enzima, nastaju toksični produkti intermedijarnog metabolizma (posebno, N-acetil-b-benzokinoneimin), koji s niskom razinom glutationa u tijelu mogu izazvati oštećenje i nekrozu stanica jetre.

Rezerve glutationa se iscrpljuju kada se uzima 10 ili više grama paracetamola.

Dva druga staze metabolizma paracetamola su konjugacija sa sulfatima (prevladavaju u novorođenčadi, osobito rođena prije rođenja) i konjugacija s glukuronidima (prevladava u odraslih).

Konjugirani metabolički proizvodi pokazuju nisku farmakološku aktivnost (uključujući toksičnu).

T1 / 2 - od 1 do 4 sata (kod starijih ljudi ovaj pokazatelj može biti velik). Izlučuje se uglavnom u obliku konjugata putem bubrega. Samo 3% uzetih paracetamola izlučuje se u svom čistom obliku.

Paracetamol - koji pomaže i upute za uporabu. Kako uzimati paracetamol kod djece i odraslih

Paracetamol je poznati i vrlo popularan lijek na ruskom i inozemnom tržištu. Alat se prodaje u bilo kojoj ljekarni bez ikakvog recepta, može se koristiti za uklanjanje mnogih bolesti. U svakom domu postoji lijek. Otkrijte što liječi Paracetamol, kako djeluje na tijelo, u kojim se oblicima proizvodi.

Što je paracetamol?

Lijek se na domaćem tržištu pojavio 80-ih godina prošlog stoljeća, zamijenivši tada zabranjeni aspirin. Alat je odmah postao popularan zbog svoje učinkovitosti, pristupačne cijene, širokog raspona učinaka, izvrsne tolerancije od strane djece, odraslih. Kako je njegova popularnost rasla u ljekarnama, pojavile su se opcije lijekova u čepićima, kapsulama, sirupom, praškom za otopinu, rektalnim čepićima.

Za što je paracetamol? Lijek je uključen u skupinu lijekova protiv bolova, pomaže kod blage, umjerene boli, uklanja sindrome različitog podrijetla. Alat ublažava grčeve, vrućicu povezanu s zaraznim i upalnim bolestima, vrućicu od 37 stupnjeva i više. Lijek se preporučuje kod zubobolje, glavobolje, mijalgije, nelagode tijekom menstruacije. Osim toga, lijek normalizira krvni tlak, pomaže kod akni, mamurluka.

Djelovanje paracetamola

Lijek je slab inhibitor biosinteze prostaglandina, njegov blokirajući učinak uglavnom pada na središnji živčani sustav. Kako djeluje paracetamol? Zbog djelovanja na središnji živčani sustav, lijek ima glavni učinak na centre termoregulacije, boli: blokira proizvodnju prostaglandina, djeluje na područje mozga odgovorno za toplinu, groznicu. Ravnomjerno raspoređen, lijek počinje djelovati u 20-30 minuta. nakon uzimanja. U tom slučaju tablete nemaju nikakav utjecaj na probavni trakt, ravnotežu vode i soli.

Paracetamol za zubobolju

Lijek je poznat po svojoj sposobnosti uklanjanja različitih vrsta boli, ali morate zapamtiti da se ne može redovito uzimati. Pomaže li paracetamol zubobolju? Da, ako strogo slijedite upute, nemojte imati kontraindikacije. U slučaju zubobolje, paracetamol treba piti nakon obroka s vodom ili mliječnim napicima. Ako osoba uzima lijek samostalno, bez recepta liječnika, preporučuje se uzimanje ne više od 1 g odjednom.

Lijek uklanja simptom, ali ne ublažava uzrok boli. Ako lijek nema željeni učinak, ne biste trebali kombinirati lijek sa sličnim lijekovima - bolje je razmotriti jače analgetike. Tablete treba davati djeci s oprezom, po mogućnosti nakon savjetovanja s liječnikom. Inače, trajanje liječenja ne smije biti veće od 3 dana.

Pomaže li paracetamol kod glavobolje?

Analgetik se savršeno nosi s bolnim, oštrim i dugotrajnim glavoboljama. Paracetamol je vrlo učinkovit protiv pritiska: nakon uzimanja lijeka počinje širiti žile, čineći ih elastičnim, fleksibilnim, obnavljajući protok krvi. Uz migrenu i druge vrste boli, lijek anestezira smanjujući sintezu stanica odgovornih za neugodne senzacije. Lijek se ispire samo vodom. Čaj, kava, gazirana pića mogu uzrokovati probleme s jetrom.

Preporučena doza nije veća od 1000 mg po dozi. Dnevno je dopušteno uzimanje ne više od 4 puta, ako liječnik nije drugačije propisao. Alat je prikladan za upotrebu za bilo koju kategoriju bolesnika: za djecu od 3 godine starosti prikladne su svijeće, sirup, za tinejdžere i odrasle - tablete. Bolje je konzultirati stručnjaka tako da odabere oblik lijeka, propisuje doziranje u skladu s dobi, težinskom kategorijom.

Paracetamol od mamurluka

Ako se nakon pijenja prekomjerne količine alkohola pojavi glavobolja, prekomjerno znojenje, suha usta, ove će tablete pomoći da se nose s tim simptomima. Lijek treba uzimati kao hitnu mjeru, jer može ukloniti neugodne manifestacije mamurluka, ali ne može neutralizirati djelovanje acetaldehida ili pomoći tijelu da se izbori s učincima trovanja. Mehanizam djelovanja paracetamola je takav da izaziva anestetički učinak, poboljšavajući dobrobit. Važno je da proizvod ne uzrokuje mučninu, ne iritira želudac.

Paracetamol za prehlade

Lijek je poznat po svom protuupalnom učinku i minimalnom broju nuspojava. Uz prehladu, paracetamol pomaže smanjiti temperaturu što je brže moguće, djelujući na središnji živčani sustav, aktivirajući procese termoregulacije u mozgu. Uz to, olakšava kašalj, omekšava grlo i pomaže aktivirati obrambene mehanizme tijela. Važno je zapamtiti: ovaj lijek nije antibiotik, nije dodatak prehrani i nije vitamin. Budući da je simptomatski lijek, uklanja simptome, ali SARS ne liječi običnu prehladu.

Paracetamol na temperaturi

Pomaže li paracetamol kod temperature? Je uvijek! Preporučuje se sniziti temperaturu lijekom, ako brojevi na termometru pokazuju iznad 38, osoba se osjeća zadovoljavajuće. Paracetamol je antipiretik, treba ga koristiti za sprječavanje vrućice, poboljšanje dobrobiti. Lijek ne sadrži dodatne kemikalije, pa je relativno siguran za odrasle i djecu. Bolje je koristiti u tabletama jednom u dozi od 500 mg, dnevno - ne više od 4 g.

Paracetamol za menstruaciju

Ako je menstruacija bolna svaki put, žena se osjeća izuzetno bolesno, bolje je koristiti nesteroidne protuupalne lijekove. Paracetamol za bol tijekom menstruacije preporučuje se početi piti 2-4 dana prije početka, kako bi se spriječila nelagoda. Upotreba tijekom menstruacije značajno će smanjiti bol, imati protuupalni učinak i opustiti unutarnje mišiće.

Paracetamol protiv akni

Da biste izliječili akne, nije dovoljno često očistiti pore i oprati lice. Jednostavan pripravak može se koristiti za liječenje problema s kožom. Što paracetamol čini? Lijek ima blagi protuupalni učinak, ali oralna primjena neće imati odgovarajući učinak. Bolje je koristiti tvar izvana. Da biste to učinili, zdrobite nekoliko tableta, razrijedite vodom, promiješajte sve u tekuću kašu i nanesite na problematična područja.

Video: od čega piju paracetamol

Recenzije

Julia, 26 godina. U djetinjstvu nisu dopušteni svi lijekovi, tako da kao dobra majka moram pažljivo birati lijekove. Alat koji je uvijek u našoj ormariću za lijekove je Paracetamol. Lijek se uvijek može koristiti za liječenje akutnih respiratornih virusnih infekcija kod djeteta, kod muža. Vrlo dobro i brzo, ublažava temperaturu, smanjuje glavobolju.

Eugenia, 44 godine Dugo je sumnjala: paracetamol - što stvarno pomaže? Vjeruje se da on uklanja temperaturu, i sve. Prije godinu dana počeo sam ga piti prema indikacijama i otkrio sam da proizvod ima širok spektar djelovanja. Lijek pomaže kod migrena, pomaže kod bolnih razdoblja, ublažava stanje mamurluka. Obavezno ga držite kod kuće..

Vera, 31 godina patim tijekom svojih razdoblja: strašni bolovi, loše zdravlje, odlazim na zahod sa strahom. Nekoliko je godina koristila aspirin, ali kad je saznala da mu razrjeđuje krv, prešla je na paracetamol. Čuo sam da ginekolozi svojim pacijentima često propisuju ove tablete, pa sam odlučio probati. Alat je jednostavan za upotrebu, gotovo bez kontraindikacija.